Knižní novinka - Omyl kronikáře Kosmy - Jiří Dobrylovský

6. 8. 2018

 

Nezobrazila se Vám novinka správně? Klikněte sem!

   Knihkupectví Papyrus

Omyl kronikáře Kosmy

 

 

 

Kronikář Kosmas je spjat s počátky našich dějin díky své kronice, první písemné památce, která mapuje osudy zakladatelů českého národa. Staré pověsti české tak, jak je Kosmas vykreslil, jsou spjaté s praotcem Čechem, Krokem a jeho třemi dcerami, Přemyslem Oráčem a dalšími legendárními postavami. Ale kde k nim kronikář Kosmas přišel? Nikde v žádných dobových pramenech nenajdete ani jednu zmínku o předchůdcích Přemyslovců, žádné legendy se o nich nezmiňují.

 

Autor knihy Omyl kronikáře Kosmy Jiří Dobrylovský se ústy a perem Kosmy snaží dobrat pravdy, nebo alespoň přibližně zjistit, jak to vlastně bylo.

 

Kronikář Kosmas si v mládí začal dělat poznámky o důležitých událostech, které se odehrály během jeho života, psal si je formou deníku. Když se to doslechl český král Vratislav, zavolal si ho k sobě a zadal mu odpovědný úkol: všichni známí a důležití vladaři měli sepsanou kroniku svého rodu, jen Přemyslovci ani čárku. Kosmas měl vypátrat předky, zjistit co nejvíce podrobností a sepsat kroniku rodu českých králů.

 

Jenže jak vypátrat předky několik set let zpátky, když nikde nebyly žádné písemné záznamy, žádní pamětníci, nikde nic. Kosmovi trvalo dlouhá léta, než se mu podařilo svou slavnou kroniku dokončit. Ale kdoví, co je historie a co je fikce? Nebo jde opravdu o Omyl kronikáře Kosmy?

 

 

Kniha je k dostání u nás na e-shopu.

 

 Důvody k nákupu

Tento e-mail Vám byl zaslán jako zákazníkovi, který se přihlásil k odběru novinek. Pokud si nepřejete v budoucnu dostávat od nás sdělení o akcích, novinkách a službách pro Vás, stačí kliknout ZDE a odhlásit se z odběru novinek. Toto sdělení zasíláme maximálně 1x za týden.